کدام فرستنده (شماره اختصاصی) بهتر است؟

۰۱ خرداد ۹۶
شماره فرستنده پیامکی

کدام شماره فرستنده پیامکی بهتر است؟

این سوال همیشه در ذهن کاربران و یا کسانی که برای اولین بار از پنل اس ام اس استفاده می کنند وجود دارد که کدام یک از خطوط اختصاصی ( ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ ، ۳۰۰۰ ، ۵۰۰۰ و ۰۲۱ ) بهتر است و کیفیت مناسبتری دارد؟

در پاسخ به این سوال لازم است ویژگی های هر یک از خطوط فرستنده را بیان کنیم تا بتوانیم پاسخ قانع کننده ای ارائه نماییم. قبل از بیان ویژگی های خطوط اختصاصی باید گفت خطوط اختصاصی به خطوطی گفته می شود که با استفاده از آنها پیامک ها ارسال و دریافت می شود. همانطور که سیم کارت ها این ویژگی را دارند که ارسال و دریافت پیامک داشته باشند و هر سیم کارتی با توجه به اپراتور مربوطه (همراه اول، ایرانسل و رایتل) ویژگی و کیفیت خاص خودش را دارد در اینجا نیز خطوط اختصاصی (که مجازی می باشند) ویژگی هایی دارند که در ذیل به معرفی آنها می پردازیم:

 

اپراتور ۰۲۱ اپراتور ۵۰۰۰۲ اپراتور ۳۰۰۰ اپراتور ۱۰۰۰ ویژگی ها
بالا بالا متوسط بسیار بالا سرعت ارسال پیامک
بالا ضعیف بالا مناسب دقت ارسال
ندارد ندارد دارد دارد گزارش ارسال
ندارد ندارد دارد دارد بازگشت هزینه ارسال ناموفق
ندارد دارد ندارد ندارد ارسال بر اساس سن و جنسیت
ندارد دارد (عدم امکان ارسال بین ساعت ۱۹ تا ۷ صبح) ندارد ندارد محدودیت ارسال
زیاد مناسب کم زیاد درصد آزاد بودن شماره های کوتاه
ندارد دارد دارد ندارد محدودیت در انتخاب شماره
دارد ندارد دارد دارد دریافت پیامک
۱۱۵ – ۱۴۹ ریال ۱۰۷ – ۱۳۵ ریال ۱۲۰ – ۱۴۹ ریال ۱۱۵ – ۱۴۹ ریال تعرفه ارسال پیامک
مناسب پایین بالا مناسب هزینه شماره های اختصاصی
حتما بخوانید   مشکلات اصلی در ارسال پیامک های تبلیغاتی

 

توضیح برخی از ویژگی ها:

دقت ارسال:

هیچ گاه نمی توان مدعی شد که تمام خطوط اختصاصی ، دقت ارسال بالایی دارند و پیامک ها به دست تمام مخاطبین می رسد. حتما پیش آمده که با سیم کارت خود پیام هایی را ارسال کرده باشید و با وجودیکه که گزارش دلیوری (ارسال شده) به شما داده شد اما مخاطب اعلام می نماید که پیامک به دستش نرسیده است. در اینجا نیز چنین است. معمولا تمام اپراتورها یک درصدی خطا دارند و نمی توان منکر این امر شد. اما درصد خطا در اپراتورهای مختلف متفاوت است. هر چه درصد خطا پایین تر باشد کیفیت اپراتور بهتر خواهد بود.

تجربه نشان داده که اپراتور ۳۰۰۰ از قدمت و کیفیت بالاتری برخوردار می باشد و درصد خطایی که می توان در ارسال های این اپراتور در نظر گرفت حداکثر ۳% می باشد. این در حالی است که اپراتور ۱۰۰۰ تا ۱۰% خطا را پوشش می دهد و ۵۰۰۰۲ نیز کیفیت نامناسبی دارد و اصولا پیشنهاد نمی شود.

بازگشت هزینه ارسال پیامک ناموفق:

در اپراتور ۱۰۰۰ و ۳۰۰۰ اگر ارسال ناموفق وجود داشته باشد (ارسال به خطوط بلک لیست مخابراتی) هزینه ای که از شما کسر گردیده مجددا به اعتبار پنل اس ام اس شما بازگردانده می شود، این در حالی است که در سایر اپراتورها چنین مزیتی وجود ندارد.

ارسال بر اساس سن و جنسیت:

تنها اپراتوری که امکان ارسال به تفکیک سن و جنسیت را دارد اپراتور ۵۰۰۰۲ می باشد و سایر اپراتورها این امکان را ارائه نمی دهند. تشخیص سن و جنس نیز توسط خود اپراتور و بر اساس سند مالکیت سیم کارت می باشد و شرکت های ارائه دهنده هیچ دخالتی در این زمینه ندارند.

حتما بخوانید   پیامک های خود را با سیستم های ارسال پیامک پیشرفته بفرستید

محدودیت ارسال پیامک:

هیچ یک از اپراتورها در زمان ارسال پیامک محدودیتی ندارند. تنها اپراتور ۵۰۰۰۲ دارای این محدودیت بوده و ارسال ها با این شماره اختصاصی از ساعت ۱۹ الی ۷ صبح انجام نمی شود.

درصد آزاد بودن شماره ها:

با توجه به کیفیت و قدمت اپراتور ۳۰۰۰ ، طبیعی است که بسیاری از شماره های این اپراتور توسط اشخاص حقیقی و حقوقی خریداری شده و در واقع دارای مالک می باشند. معمولا در تعداد ارقام کمتر همچون شماره های ۸ رقمی ۳۰۰۰ یا ۶ رقمی، این قضیه بیشتر نمایان می شود و بسیاری از شماره های این اپراتور در اختیار اشخاص می باشد. در حالی که در سایر اپراتورها چنین چیزی مشاهده نمی شود.

محدودیت در انتخاب شماره:

اپراتور ۳۰۰۰ دارای تعدادی سرشاخه می باشد که در ارقام ۱۰ ، ۱۲ و ۱۴ رقمی باید از میان سرشاخه هایی که این اپراتور اعلام می کند شماره انتخاب کرد. برای مثال اگر بخواهیم یک خط ۱۰ رقمی انتخاب کنیم ، ۸ رقم ابتدایی آن شماره هایی است که اپراتور اعلام می کند مانند ۳۰۰۰۸۰۰۲ که ما می توانیم دو رقم بعد از این سرشاخه به دلخواه خود انتخاب کنیم تا بتوانیم یک خط ۱۰ رقمی داشته باشیم. این قضیه در خصوص اپراتور ۵۰۰۰۲ نیز وجود دارد. اما در اپراتور ۱۰۰۰ شما می توانید بعد از ۱۰۰۰ هر رقمی که مورد نظرتان است قرار دهید و به شرط آزاد بودن آن را خریداری نمایید.

تعرفه ارسال پیامک:

معمولا هزینه ارسال پیامک در اپراتور ۵۰۰۰۲ به دلیل کیفیت پایین آن ۱٫۴ پایین تر از سایر اپراتور هاست. این هزینه در اپراتور ۳۰۰۰ تا حد زیادی مانند اپراتور ۱۰۰۰ بیشتر است ( از ۱۱۷ ریال تا ۱۴۹ ریال به ازای هر پیامک فارسی)

حتما بخوانید   تعرفه های ارزان در ارسال پیامک

دریافت پیامک:

معمولا اپراتور ۵۰۰۰۲ دریافت پیامک ندارد. این به این معنی نیست که امکان دریافت ندارد بلکه کیفیت پایین ایم اپراتور موجب می شود که تا حد زیادی دریافت پیامک نداشته باشد و در موارد نادری مشاهده شده است که دریافت داشته است. اما دریافت پیامک در سایر اپراتورها کاملاً تضمین شده است.

هزینه شماره های اختصاصی:

هزینه شماره های ۵۰۰۰۲ پایین می باشد. این در حالی است که اپراتور های ۱۰۰۰ حداقل ۳۵ هزار تومان و حداثر ۵ میلیون تومان قیمت دارند و اپراتورهای ۳۰۰۰ نیز بازه ای بین ۲۵ هزار تومان تا ۸ میلیون تومان را شامل می شوند. اپراتور ۰۲۱ نیز قیمتی بین ۱۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان دارد.

 

نتیجه:

با توجه به توضیحات فوق و جدول مقایسه ای بین اپراتورها ، باید گفت پیشنهاد ما استفاده از خطوط ۳۰۰۰ و ۱۰۰۰ می باشد. کیفیت ، دقت ، گزارش دقیق و سرعت مناسب آنها موجب می شود تا قیمتهای بیشتر آنها نتواند مانع از استفاده از این خطوط گردد.

 

#شماره فرستنده پیامکی

دیدگاه خود را ارسال کنید